Menu

Cart

24.9. 2019 Pro letošní sezónu plánujeme spustit půjčovnu nejpozději na přelomu listopadu a prosince. Sledujte naše stránky a facebook, minimálně týden dopředu dáme vědět přesný termín.

O nás

vanocni-stromek-smallJsme malá rodinná zahradnická firma z tradičního zahradnického městečka Libochovice. V krajině na dohled od Řípu, pod zříceninou hradu Házmburk, se již od 90. let věnujeme zakládání a péči o okrasné zahrady a veřejnou zeleň včetně pěstování a prodeje okrasných dřevin a rostlin.

Rostliny nabízené v rámci půjčovny vánočních stromků jsou z naprosté většiny vypěstované u nás anebo v blízkém okolí.  Menší část nakupujeme i ve vzdálenějších zahradnictvích. Všechny stromky pocházejí z ČR.

Půjčovnu živých vánočních stromků jsme poprvé uskutečnili v roce 2012. Předcházely tomu vlastní zkušenosti s živými vánočními stromky a zkušenosti našich přátel, kterým jsme stromky poskytovali do té doby. V prvním roce jsme si chtěli hlavně osahat, co všechno vlastně taková půjčovna obnáší a získat zkušenosti do příštích let. Proto si Vánoce se stromkem od nás užilo "jen" asi 70 zákazníků.

Pro druhou sezónu v roce 2013 jsme více než zdvojnásobili množství a připravili jsme přes 170 stromků. A téměř všechny se půjčily.

Sezóna 2014 byla ve znamení  zkoušení nových kultivarů. Smrky omorika "Zuckerhut" a smrky pichlavé "Hoopsii" a "Fat Albert" se projevily velmi dobře. Z několika zástupců jedle korejské a smrku omorika "Minima" máme rozporuplné dojmy. Jejich úmrtnost byla relativně vysoká. Ovšem jednak bylo testovacích kusů dost málo (celkem 8 kusů obou druhů dohromady) a druhak se na poloviční úmrtnosti (4 kusy) mohlo podepsat velmi horké a suché léto 2015. Pro rok 2015 s těmito druhy stromků tedy nepočítáme a počkáme napřesrok až budeme mít větší testovací vzorek.

Pro rok 2015 jsme připravili opět přes 150 stromků. K již vyzkoušeným kultivarům a odrůdám jsme přidali vánoční klasiku smrk ztepilý (picea abies) a další z kultivarů smrku omorika - picea omorika "Silberblau" a smrku pichlavého - picea pungens "Edith". Testovací vzorek jedle plstnatoplodé zastupuvala Abies lasiocarpa "Compacta".

V roce 2016 jsme rozšířili nabídku na cca 200 stromků s tím, že jsme přidali jeden rozvozový a jeden svozový den, a proto jsme zvládli rozvést přes 180 stromků. Smrk ztepilý ani jedle plstnatoplodá z minulého roku se nám příliš neosvědčily, proto jsme s nimi do nabídky již nadále nepočítáme. Picea pungens "Edith" si naopak vedla velmi dobře. Picea omorika "Silberblau" též půjčení zvládla celkem dobře. Není to sice úplně klasický stromek vánočního tvaru (je trochu víc střapatá) ale jistě si své fanoušky pro své atraktivní zbarvení najde.

V roce 2017 jsme po zkušenostech z minulé sezóny opět jeden rozvozový a svozový den ubrali. Jednak se den navíc začal viditelně projevovat na kondici vrácených stromků a druhak se šest dnů v kuse rozvozu a následného svozu ukázalo jako příliš velké sousto pro nás. V půjčovně již nadobro zakotvily kromě základních druhů smrku omorika a smrku pichlavého jejich některé kultivary. Od smrku pichlavého se jedná o "Fat Albert", "Hopsii" a "Edith". Kultivary smrku omorika jsou zastoupeny stromky "Zuckerhut" a "Silberblau". Velmi dobře se též projevil smrk východní a jeho pomalu rostoucí pravidelný kultivar "Gracilis". Přidali jsme VIP program pro stálé zákazníky s možností zpoplatněných předobjednávek a počítáme, že s ním budeme pokračovat i pro další roky. Stromků pro nové zákazníky zbylo více než polovina, takže bylo z čeho vybírat.

Pro rok 2018 se na půjčovně zatím nejvíce odrazilo extrémně horké a suché počasí v průběhu jara, léta a v podstatě i podzimu. Horko se negativně podepsalo na kondici již jednou půjčených stromků, z nichž jsme i přes pravidelnou a vydatnou zálivku museli z estetických důvodů vyřadit  výrazně větší množství než obvykle. S horkem spojené sucho pak způsobilo, že stromky ve volné půdě pořádně nenarostly ani u nás ani u našich tradičních dodavatelů, takže byl problém doplnit stavy. Nakonec jsme museli sáhnout po vzdálenějším a výrazně dražším dodavateli. Z nových rostlin jsme do půjčovny na zkoušku přidali dva zástupce borovice kleč.

přihlásit nebo registrovat