Menu

Cart

13.11.2018 - I pro letošek počítáme se spuštěním naší půjčovny na přelomu listopadu a prosince. Ale je ve hvězdách jak zvládneme nafotit a připravit katalog. Sledujte nás a určitě se zde cca týden dopředu objeví přesné informace.

O nás

vanocni-stromek-smallJsme malé rodinné zahradnictví z tradičního zahradnického městečka Libochovice. V krajině na dohled od Řípu, pod zříceninou hradu Házmburk, se již od 90. let věnujeme zakládání a péči o okrasné zahrady a veřejnou zeleň včetně pěstování a prodeje okrasných dřevin a rostlin.

Rostliny nabízené v rámci půjčovny vánočních stromků jsou z naprosté většiny vypěstované u nás anebo v blízkém okolí.  Menší část nakupujeme i ve vzdálenějších zahradnictvích. Všechny stromky pocházejí z ČR.

Půjčovnu živých vánočních stromků jsme poprvé uskutečnili v roce 2012. Předcházely tomu vlastní zkušenosti s živými vánočními stromky a zkušenosti našich přátel, kterým jsme stromky poskytovali do té doby. V prvním roce jsme si chtěli hlavně osahat, co všechno vlastně taková půjčovna obnáší a získat zkušenosti do příštích let. Proto si Vánoce se stromkem od nás užilo "jen" asi 70 zákazníků.

Pro druhou sezónu v roce 2013 jsme více než zdvojnásobili množství a připravili jsme přes 170 stromků. A téměř všechny se půjčily.

Sezóna 2014 byla ve znamení  zkoušení nových kultivarů. Smrky omorika "Zuckerhut" a smrky pichlavé "Hoopsii" a "Fat Albert" se projevily velmi dobře. Z několika zástupců jedle korejské a smrku omorika "Minima" máme rozporuplné dojmy. Jejich úmrtnost byla relativně vysoká. Ovšem jednak bylo testovacích kusů dost málo (celkem 8 kusů obou druhů dohromady) a druhak se na poloviční úmrtnosti (4 kusy) mohlo podepsat velmi horké a suché léto 2015. Pro rok 2015 s těmito druhy stromků tedy nepočítáme a počkáme napřesrok až budeme mít větší testovací vzorek.

Pro rok 2015 jsme připravili opět přes 150 stromků. K již vyzkoušeným kultivarům a odrůdám jsme přidali vánoční klasiku smrk ztepilý (picea abies) a další z kultivarů smrku omorika - picea omorika "Silberblau" a smrku pichlavého - picea pungens "Edith". Testovací vzorek jedle plstnatoplodé zastupuvala Abies lasiocarpa "Compacta".

V roce 2016 jsme rozšířili nabídku na cca 200 stromků s tím, že jsme přidali jeden rozvozový a jeden svozový den a proto zvládneme rozvést pro letošek 180 stromků. Smrk ztepilý ani jedle plstnatoplodá z minulého roku se nám příliš neosvědčily, proto s ním do nabídky již nadále nepočítáme. Picea pungens "Edith" si naopak vedla velmi dobře a již ji pěstujeme na další roky. Picea omorika "Silberblau" též půjčení zvládla celkem dobře. Není to sice úplně klasický stromek vánočního tvaru (je trochu víc střapatá) ale jistě si své fanoušky pro své atraktivní zbarvení najde. Pár kusů jsme tedy zařadili i pro letošek. Dále jsme nově připravili jedli kavkazskou (29 ks) a jedli korejskou (19 ks), zatím jsme z jedlí moc moudří nebyli - jednou super, jednou nic moc, tak uvidíme na větším vzorku.

přihlásit nebo registrovat