Menu

Cart

 20.12.2023 Půjčovna je pro letošek celá zamluvená. Již nezbývá ani větvička.

Péče o stromek

Kam a jak stromek umístit?
Stromek umístěte na co nejchladnější místo, pokud možno ke světlu. Rozhodně jej neumisťujte k topení nebo k oknu do kterého příliš svítí slunce. Stromku je lépe na místě, kde má méně světla, ale je tam chladněji, než naopak. Dva týdny v normálně vytápěném bytě by měl stromek v pohodě vydržet, ale jestli chcete a můžete, dejte jej ještě před Štědrým dnem a ihned po něm někam na chodbu nebo ven. Čím méně času stromek stráví v teple, tím lépe. Každý den se počítá.
Stromek může být po přepravě v květináči trochu nakřivo. Pokud vám to vadí, podložte jej v misce tak, aby stál rovně. Ovšem dejte pozor, aby byl dostatečně stabilní a nezvrhnul se. Veškerou manipulaci provádějte úchopem za květináč, nikoliv za rostlinu. Špička stromku s vrcholovým pupenem jsou pro růst stromku ze všech nejdůležitější, a proto na něj buďte obzvláště opatrní při manipulaci (neodřít o strop či futra).
 
Jak o stromek pečovat?
Stromek nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Důležité je ho zalít ihned po převzetí a poté přibližně 1x za 2-4 dny. A to takovým množstvím vody, aby po zalití v micse stála voda. Voda by v misce měla stát ideálně 1-3(4) dny. Až voda v misce dojde, tak nechte stromek 1 den bez vody a pak znovu zalijte tak, aby v misce byla voda zase 1-3(4) dny. Pokud chcete stromku přilepšit, můžete mu občas orosit jehličí či ho ochladit kouskem ledu nebo sněhu. Tři dny před odvozem stromek zalijte naposledy a též z misky vylijte či odsajte případnou přebytečnou vodu. Ať není květináč příliš těžký a nekape nám z něj voda.
 
Ze stromku padá jehličí, je něco špatně?
Ne, nic špatného se neděje. Stromek je živý a i jehličnany jednou za čas mění část jehličí za nové a zbavují se starého. Občasný mírný opad je zcela normální.
 
Jak stromek nazdobit?
Používat můžete všechny běžné ozdoby kromě těch, které by mohly stromek poškodit. Proto určitě nepoužívejte svíčky a žárovky které vydávají teplo. Vhodná jsou pouze LED světla. Též nezdobte vršek hvězdou či špičkou apod. vrcholový pupen je pro růst stromku velmi důležitý a mohl by se poškodit. Stromek zdobte opatrně, abyste nepoškodili větve a pupeny. Jakékoliv úpravy včetně stříhání jsou zakázány.
 
Tip na závěr.
Stalo se nám, že se ve stromku zabydleli mravenci a po přemístění do bytu začali zkoumat okolí. Zákaznice vše vtipně vyřešila tím, že je uplatila cukrovím položeným do květináče a z větší misky jim vytvořila vodní bariéru. Všichni včetně mraveniště nakonec prožili svátky v naprosté pohodě.

přihlásit nebo registrovat